Model

Dzień dobry,
mam pytanie odnośnie odmiany rzeczownika model w sensie ‘wzór, fason’. Słownik PWN podaje jako prawidłową formę dopełniacza w liczbie mnogiej modeli, natomiast w innych źródłach natrafiłam na informację, że dopuszczalna jest też forma modelów, stąd moje pytanie: czy fason – model może mieć formę modelów? Czy jest to błąd?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
WSO PWN (https://sjp.pwn.pl/szukaj/model.html) podaje obie formy dopełniacza liczby mnogiej: modeli i modelów, przy czym pierwszą (modeli) uznaje za lepszą (co można rozpoznać po tym, że ta druga zajmuje drugą pozycję i jest umieszczona w nawiasie). Ani w tym słowniku, ani w SJP pod red. W. Doroszewskiego (https://sjp.pwn.pl/doroszewski/model;5452464.html), który także uznaje obie formy, nie wiąże się zróżnicowania końcówek ze zróżnicowaniem znaczenia. Natomiast Słownik poprawnej polszczyzny pod red. A. Markowskiego (PWN, 2004, wersja elektroniczna) uznaje dopełniacz modelów jako możliwy (choć rzadki) jedynie dla znaczeń ‘osoba pozująca artyście do obrazu, rzeźby, zdjęcia’ oraz potocznego ‘osoba, która śmieszy lub szokuje swoim zachowaniem, ubiorem’.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski