Model

 
Model
2.03.2020
Dzień dobry,
mam pytanie odnośnie odmiany rzeczownika model w sensie ‘wzór, fason’. Słownik PWN podaje jako prawidłową formę dopełniacza w liczbie mnogiej modeli, natomiast w innych źródłach natrafiłam na informację, że dopuszczalna jest też forma modelów, stąd moje pytanie: czy fason – model może mieć formę modelów? Czy jest to błąd?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
WSO PWN (https://sjp.pwn.pl/szukaj/model.html) podaje obie formy dopełniacza liczby mnogiej: modeli i modelów, przy czym pierwszą (modeli) uznaje za lepszą (co można rozpoznać po tym, że ta druga zajmuje drugą pozycję i jest umieszczona w nawiasie). Ani w tym słowniku, ani w SJP pod red. W. Doroszewskiego (https://sjp.pwn.pl/doroszewski/model;5452464.html), który także uznaje obie formy, nie wiąże się zróżnicowania końcówek ze zróżnicowaniem znaczenia. Natomiast Słownik poprawnej polszczyzny pod red. A. Markowskiego (PWN, 2004, wersja elektroniczna) uznaje dopełniacz modelów jako możliwy (choć rzadki) jedynie dla znaczeń ‘osoba pozująca artyście do obrazu, rzeźby, zdjęcia’ oraz potocznego ‘osoba, która śmieszy lub szokuje swoim zachowaniem, ubiorem’.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!