Modernizacja interpunkcyjna pieśni ludowej

Szanowni Państwo,

czy w tekstach ludowych obowiązują takie same zasady interpunkcyjne jak w tekstach współczesnych? Przykład: pieśń „Zaświeć niesiądzu” (czyli: „Zaświeć, miesiącu”). Po czasowniku „zaświeć” powinien być przecinek, jednak nie znalazłam go w żadnym z dostępnych mi źródeł z zapisem tekstu tej pieśni. Czy przygotowując ten tekst do wydania w zbiorze pieśni dla dzieci, powinnam uwzględnić przecinek? Czy jednak zachować oryginalną pisownię?

Pozdrawiam serdecznie

Czytelniczka

Być może przywołany w pytaniu tekst pieśni ludowej nigdy nie był modernizowany pod względem interpunkcyjnym. Przygotowując ten utwór do wydania w zbiorze pieśni dla dzieci, należy go poddać modernizacji zgodnej z zasadami interpunkcyjnymi języka ogólnego i m.in. wydzielać wołacze przecinkami.

Adam Wolański