Modernizacja pisowni w podręczniku szkolnym

Szanowni Eksperci,

moje pytanie dotyczy ewentualnego uwspółcześniania pisowni tekstów źródłowych cytowanych w tego typu publikacjach jak podręczniki do historii dla klas I–IV liceum.

Czy, cytując tekst z książki wydanej w 1897 r., powinno się zachować ortografię oryginału, czyli wyrazy w takiej formie jak np. demoralizacyą, dyplomacyi, Ministerya, Komisye, Komisyj?

Będę zobowiązana za wszelkiego rodzaju wskazówki.

Łączę wyrazy uznania

A.G.

Jeśli cytat nie stanowi ilustracji zagadnień filologicznych (m.in. związanych z dawnym zapisem), tekst przytoczenia należy bezwzględnie poddać modernizacji ortograficznej i interpunkcyjnej.

Adam Wolański