Modernizacja pisowni

Szanowni Państwo,
czy w cytatach z niewydanych dotychczas rękopisów (np. z listów) i druków XVII-, XVIII-, XIX-wiecznych, zamieszczonych w tekstach naukowych, należy (można?) modernizować ortografię i interpunkcję? Co z cytatami z początku XX w.?
Łączę wyrazy szacunku
Czytelniczka
Jeśli cytat nie stanowi ilustracji zagadnień filologicznych (m.in. związanych z dawnym zapisem), redaktor powinien poddać tekst przytoczenia modernizacji. Należy o tym poinformować czytelnika we wstępie lub w przypisie.
Adam Wolański