Mumbai czy Bombaj?

 
Mumbai czy Bombaj?
23.12.2008
Mam pytanie dotyczące nazwy indyjskiego miasta Bombaju. O tym mieście zrobiło się ostatnio głośno za sprawą zamachów terrorystycznych. Media na całym świecie i w samych Indiach, nazywają to miasto Mumbaj. Jakimś dziwnym trafem polskie media mówią o Bombaju? Bardzo proszę o pomoc i wykładnię tego problemu.
Z poważaniem
Tomasz Róg
Mumbaj (lub Mumbai, Mumbay) jest formą nazwy tego miasta używaną od 1990 r. Przyczyną zamieszania jest niejasność etymologiczna. Portugalczycy, którzy opanowali ten obszar Indii w XVI w., nazwali miejsce Bom Baia (Dobra Zatoka), co z czasem przybrało angielską formę Bombay. Współcześnie zaś uznano, że nazwa ta wywodzi się z imienia Mumba, które przypisywano pewnej hinduskiej bogini, a w związku z tym nazwę „poprawiono”.
Najrozsądniej będzie uznać, że nazwa Mumbaj powstała jako kontaminacja nazwy pochodzenia portugalskiego oraz imienia bogini.
W tekstach angielskich powszechnie, lecz nie wyłącznie, używa się nazwy Mumbai, tym samym pojawia się ona też w tekstach polskich. Należy jednak podkreślić, że naszą nazwą tego miasta jest Bombaj.
Nie jest to jedyny problem nazewniczy tego rodzaju, podczas ostatnich igrzysk olimpijskich mieliśmy problem z PekinemBeijingiem.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!