Muriaty i szagriaty

Może nie tyle pytanie, co próba częściowej odpowiedzi na zasadne pytanie Czytelnika/czki z 18.12.2007 r. o – delikatnie mówiąc – nietrafne użycie słów muriaty i szagriaty w polskiej wersji znanej piosenki biesiadnej. Nie będę tak elokwentny jak autor odpowiedzi [https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/muriaty-i-szagriaty;8770.html], pan Piotr Sobotka z UMK; ograniczę się do paru uwag. Pierwowzór utworu to popularna pieśń cygańska. W oryginale jest tam słowo szatraty – forma zależna rzeczownika szatra (namiot). Drugie słowo też ma źródło cygańskie.
Szanowny Panie,
bardzo dziękujemy za wyjaśnienie. Będziemy dalej drążyć – jeśli odkryjemy coś nowego (a może Czytelnicy pomogą?), to podzielimy się z Państwem wynikami.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski