My zamiast wy

Czy zdanie „Wiemy coś konkretnego o...” w formie pytania zamiast „Wiecie coś konkretnego o...” jest poprawne językowo, kiedy osoba zadająca pytanie ma na myśli „Wiemy” jako grupa a nie że ona o tym sama wie?

Szanowny Panie,

w zdaniu Wiemy coś o... użytym w odniesieniu do grupy, do której nadawca się nie zalicza, jest zabiegiem retorycznym, w którym zamiast 2. osoby (wy) stosuje się 1. osobę (my). W niektórych sytuacjach jest to protekcjonalne, np. gdy nauczyciel mówi do klasy Wyciągamy karteczki, policjant do kierowcy: Jechaliśmy za szybko itd. Nie ma w tym nic błędnego.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski