Myszka Miki

Kwestia prosta jak kreskówka: Myszka Miki. Jak odmieniamy poszczególne człony nazwy – w rodzaju męskim czy żeńskim? Myszka powiedział czy powiedziała? Bo Miki oczwiście powiedział. Ale w takim razie Myszka Miki powiedziała czy powiedział? Myszka Malloy z Żegnaj Laleczko Chandlera tradycyjnie jest rodzaju męskiego, ale to bez wątpienia mężczyzna (słusznej postury zresztą). Czy to samo można odnieść do kreskówki?
Przyznam się, że mówiąc o Myszce Miki, nigdy nie myślałem o niej jako o mężczyźnie. Jeśli nawet Miki jest imieniem męskim (angielskie Mickey pochodzi chyba od Michael), to w polszczyźnie funkcjonuje jako żeńskie. Co więcej, w oczach Polaków płeć Myszki Miki jest tak silnie określona przez jej polską nazwę gatunkową (mysz, myszka to rzeczowniki rodzaju żeńskiego), że powszechnie mówi się nie tylko „Myszka Miki powiedziała…”, ale nawet „Mickey Mouse powiedziała…”.
Jeśli Myszka Miki naprawdę jest mężczyzną (przyznaję, że nie śledziłem jej przygód bardzo uważnie), to mówiąc o niej (o nim?), możemy używać konstrukcji typu „Miki powiedział…”. Nie ryzykowałbym sformułowań w rodzaju „Myszka powiedział…”, gdyż odbieram je jako niegramatyczne. Przekład Chandlera nie może być tu wystarczającym uzasadnieniem, gdyż między Myszką Miki a Myszką Malloyem nie ma pełnej analogii: Myszka Miki rzeczywiście jest myszką, a Myszka Malloy – mam nadzieję – nią nie jest.
Mirosław Bańko