\N

Witam, to pytanie nurtuje mnie od jakiegoś czasu, jak nazwać np. pięciokrotność danej rzeczy. Jeżeli mamy zrobić powiedzmy dwa razy więcej zupy powiemy:

- Musze zrobić podwójną porcję zupy.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z poważaniem, Julia Pluwak

Szanowna Pani,

regularną formą jest popiątny. Nie jest ona notowana przez współczesne słowniki – zapewne dlatego że rzadko pojawia się w tekstach. Jak podaje Elektroniczny słownik języka polskiego XVII i XVIII wieku, jej najwcześniejsze poświadczenie pochodzi z 1621 roku.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski