NIe rozumiem dlaczego

NIe rozumiem dlaczego
19.11.2012
19.11.2012
Szanowna Redakcjo,
czy w konstrukcjach zdaniowych typu: „Nie rozumiem dlaczego”, gdzie po zaimku nie występuje już orzeczenie, powinien znaleźć się przecinek?
Chciałabym także dowiedzieć się, czy w powyższym zdaniu poprawne jest postawienie dwukropka.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku
Felicyta
WSO PWN każe pomijać przecinek przed zaimkami względnymi „wprowadzającymi takie pozorne zdania podrzędne, które nie są rozwijane, np. «Nie dostał kolacji i nie miał pojęcia dlaczego», «Postanowił kupić mieszkanie, lecz nie wiedział kiedy»” (zasada [363], uwaga 2). Sformułowanie tej zasady budzi wątpliwości, dlaczego bowiem mówi się w niej o zdaniach pozornie podrzędnych, skoro po zaimku względnym nie ma orzeczenia, a więc – ściśle biorąc – w ogóle nie ma zdania podrzędnego. Mimo tej niejasności intencja „prawodawcy” jest jasna.
Jeśli chodzi o drugie pytanie, to sądzę, że dwukropka można było nie stawiać. Jego obecność jednak wyraźniej strukturyzuje wypowiedź, więc jest korzystna. Myślę, że dokonała Pani trafnego wyboru.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!