Na ile

Dzień dobry,

czy użycie wyrażenia „na ile” w zdaniach typu: „W skali od 1 do 10, na ile Ci to przeszkadza?” lub „nie wiem, na ile można mu zaufać” jest poprawne? W „Słowniku języka niby- polskiego” Walerego Pisarka na stronie 61 jest to opisane jako błąd (http://mbc.malopolska.pl/Content/83901/pisarek_slownik_1978.pdf), jednak trzeba dodać, że jest to słownik z 1978 roku. Będę wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości.

Pozdrawiam

Justyna

Szanowna Pani,

także nowsze wydawnictwa poprawnościowe (Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN z 1999 r.) kwalifikują wyrażenie na ile (zamiast: w jakim stopniu, jak bardzo), jednak jest ono tak rozpowszechnione, że można uznać, iż zyskało aprobatę społeczną. Notuje je – z kwalifikatorem kwestionowane, wskazującym na to, że budzi wątpliwości normatywne – akademicki Wielki słownik języka polskiego PAN pod red. P. Żmigrodzkiego, co zdaje się świadczyć o tym, że jest coraz mniej błędne.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski