Na kierunku

Często w mowie potocznej Polacy używają formy na kierunku niedotyczącym kierunku studiów, np. sprawdziłem oferty wczasów na tym kierunku. Podobnie na stronach agentów turystycznych: sprawdź oferty na najpopularniejszych kierunkach czy zobacz oferty na kierunkach egzotycznych. Czy w takiej formie na kierunku jest użyte poprawnie? Szczerze mówiąc, dla mnie brzmi to zupełnie nie po polsku.

Podane przez Panią zdania i wyrażania należą niewątpliwie do języka środowiskowego (tzw. żargonu) i jako takie mogą dziwić (a nawet razić) osobę z zewnątrz (przyznam, że mnie również trudno je zaaprobować). Myślę, że źródłem problemu jest nietypowe użycie słowa kierunek w znaczeniu 'cel podróży, miejsce docelowe'.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski