Na kontrze

Szanowni Eksperci,
czy wyrażenie: na kontrze (w znaczeniu ‘w opozycji do’) jest poprawne? Np. w zdaniu: Czy nauka jest na kontrze do mitu?
Dziękuję,
Magda
Szanowna Pani,
jeśli w przywołanym zdaniu mielibyśmy użyć rzeczownika kontra (choć nie zrobilibyśmy tego zapewne z powodów stylistycznych), to w wyrażeniu w kontrze, nie zaś na kontrze. To drugie, nie dość że nie jest notowane przez słowniki, to jeszcze bardzo rzadko się pojawia w tekstach. Gdybym miała je zaklasyfikować „zero-jedynkowo”, to powiedziałabym, że jest niepoprawne (gdyż powiela znaczenie w kontrze).
Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski