Na sam początek i za dziecka

Dzień dobry,

Czy poprawne są sformułowania: na sam początek oraz za dzieckaW mojej pracy pisemnej zostały one zaznaczone jako błędy, chciałabym więc lepiej zrozumieć, czemu. Miałam wrażenie, że słyszałam już wcześniej takie zwroty i nie budziły one u mnie żadnych zastrzeżeń.

Pozdrawiam.

Szanowna Pani,

w wyrażeniu na sam początek nie ma nic złego, ale żeby ocenić, czy zostało ono użyte poprawnie, musiałabym poznać szerszy kontekst wypowiedzi. Może się bowiem okazać, że powinno było wystąpić w innej formie (np. na samym początku), mogło również nie pasować stylistycznie do tekstu.

Wyrażenie za dziecka (domyślam się, że oznaczające 'w dzieciństwie') nie jest poprawne, mimo że podobne: od dziecka ('od dzieciństwa') już tak.

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski