Naciskamy czy klikamy?

Czy przycisk „Wyślij” w formularzu na stronie internetowej można kliknąć, czy można go tylko nacisnąć?

Przycisk się na ogół naciska, jednak w odniesieniu do strony internetowej można użyć też słowa kliknąć, tym bardziej że nazwa przycisk jest przecież umowna (a właściwie przenośna) – nie mamy tu bowiem do czynienia z ruchomą częścią urządzenia, która wskutek naciśnięcia wprawia je w ruch. Ze względu zatem na łączliwość słowa przycisk właściwy byłby czasownik nacisnąć, a ze względu na charakter obiektu nazwany tym rzeczownikiem – kliknąć.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski