Nadanie praw miejskich

Dzień dobry, Nasze miasto (Trzcińsko Zdrój) obchodzi 740-lecie nadania praw miejskich (de facto nadanie praw dla miasta miało miejsce w pobliskiej większej miejscowości – Chojnie). Jaki zwrot jest poprawny  740-lecie nadania praw miejskich Trzcińsku-Zdroju/ w Trzcińsku-Zdroju czy dla Trzcińska-Zdroju.

Szanowny Panie,

wyrażenie nadanie praw miejskich wymaga celownika (komu? czemu?). Powiemy zatem: 740-lecie nadania praw miejskich Trzcińsku-Zdrojowi. Nazwa Trzcińsko (mająca rodzaj nijaki) przybiera w celowniku końcówkę -u, natomiast Zdrój (rodzaj męski) -- -owi.

Łączę pozdrowienia dla wszystkich trzcińszczan

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski