Nadawać

Zastanawiam się nad odpowiednią formą rzeczownika poprzedzanego czasownikiem typu nadać. Wiadome jest, iż powie się On nadaje paczkę, czyli rzeczownik jest w bierniku. Problem pojawia się dla mnie wtedy, kiedy mowa o rzeczownikach abstrakcyjnych, np. Wielokropki nadają dramatyzm w utworze (biernik). Częściej spotykam się jednak z drugą wersją: Wielokropki nadają dramatyzmu w utworze (czyli dopełniacz). Pytanie, która wersja jest poprawna i dlaczego.

Z uszanowaniem

Kajetan

Szanowny Panie,

czasownik nadawać (i jego odpowiednik dokonany: nadać) w każdym ze swych znaczeń wymaga biernika. Powiemy zatem zarówno: Janek nadaje paczkę, jak i Wielokropek nadaje utworowi dramatyzm.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski