Nagroda Nobla

Szanowna Redakcjo!
W Nowym Słowniku Ortograficznym pod hasłem Nobel podane jest: Nagroda Nobla, zaś pod hasłem Pulitzer: nagroda Pulitzera. Czy to zwyczajne przeoczenie, czy jest jakaś różnica w pisaniu tych nagród (utworzonych chyba od nazwisk fundatorów)? Co z nagrodą (Nagrodą) Grammy?
Zasady pisowni podane w punkcie [87] Słownika dopuszczają tu pewną swobodę – otóż pisownia słowa nagroda wielką lub małą literą zależy od tego, czy stanowi ono właściwą część nazwy, czy nie. W praktyce o pisowni decyduje zwyczaj, gdyż nie ma ogólnych reguł pozwalających rozstrzygnąć w każdej sytuacji, co jest właściwą częścią nazwy, a co nie. Ta sama wątpliwość dotyczy – niestety – nazw obiektów miejskich, por. punkt [82] Słownika.
Jeśli chodzi o drugie pytanie – nagroda Grammy czy Nagroda Grammy? – doradzalibysmy pisownię małą literą, gdyż tylko taka jest zaświadczona w Korpusie Języka Polskiego PWN. Jest to oczywiście rada oparta na zwyczaju językowym, a nie na przepisach ortograficznych. Przepisy – jak widać – dostarczają kryteriów wyboru pisowni, ale nie mogą rozstrzygać o każdym pojedynczym wypadku.
Mirosław Bańko