Naj-

Czy użycie przedrostka naj- jest możliwe w odniesieniu do więcej niż jednego podmiotu, czy też przedrostek naj- sam w sobie definiuje, że coś lub ktoś pod jakimś względem jest niepowtarzalne?

Co w sytuacji, kiedy na świecie istnieją dwa różne samochody, które są szybsze od wszystkich pozostałych, ale względem siebie osiągają dokładnie taką samą prędkość maksymalną? Czy można o nich mówić, że są to najszybsze samochody na świecie, czy musi być ten jeden jedyny?

Pozdrawiam
Logicznie rzecz biorąc, jeśli coś jest najszybsze, najwyższe, najmniejsze, najgrubsze itd., to nie istnieje inna rzecz, która jest szybsza, wyższa, mniejsza, grubsza itd. od tego. Idąc tym tokiem rozumowania, powiemy, że najwyższą górą świata jest Mount Everest, a już K2 to drugi pod względem wysokości szczyt. Używając języka na co dzień jednak, nie jesteśmy aż tak dokładni – mówimy, i nie ma w tym nic złego, że Mount Everest i K2 to najwyższe góry świata.
W opisanej w pytaniu sytuacji dotyczącej samochodów powiedzielibyśmy precyzyjnie, że A i B to dwa najszybsze samochody: oba osiągają prędkość 450 km na godzinę.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski