Napisy na tablicach informacyjnych

Szanowni Państwo,

zwracam się z pytaniem jak poprawnie powinny być zapisane napisy na tablicach infor. na budynkach jednostek oświaty i instytucji kultury. Ustalona treść tablic to: "Jednostka oświatowa miasta XYZ" i "Instytucja kultury miasta XYZ" - pojawił się jednak problem. Pod kątem wizualnym lepiej prezentuje się pismo proporcjonalne, ale wówczas nie wiadomo, które z wyrazów (poza nazwą miasta) pisać dużą literą, stąd moje pytanie do Państwa jak powyższe napisy powinny zostać zapisane?

Pytanie nie jest niestety jasne. Pismo proporcjonalne to w typografii krój, który odzwierciedla „naturalną” (tj. właściwą dla pisma odręcznego) szerokość liter, np. litera „i” („I”) jest znacznie węższa od litery „m” („M”), ta natomiast jest szersza od litery „u” („U”) itp. Użycie pisma proporcjonalnego nie ma zatem związku z pisownią małymi bądź wielkimi literami. Być może pytającemu chodzi o pismo kapitalikowe. Ponieważ nie rozstrzygniemy tych wątpliwości, rozważmy wszelkie możliwości zapisu.

Napisy na tablicach informacyjnych stanowią równoważniki zdań. Zasadniczo wielką literę stawiamy na początku całego zapisu oraz stosujemy ją w nazwach własnych.

Tablice informacyjne mogą przyjąć trojaki kształt typograficzny. Możliwy jest zapis z użyciem:

a) pisma tekstowego z literami wersalikowymi na początku tekstu oraz w nazwach własnych, por. np.

Jednostka oświatowa miasta Konstancin-Jeziorna

b) pisma wersalikowego (brak zróżnicowania liter), por. np.

JEDNOSTKA OŚWIATOWA MIASTA KONSTANCIN-JEZIORNA

c) pisma kapitalikowego z literami wersalikowymi na początku tekstu oraz w nazwach własnych, por. np.

Jednostka oświatowa miasta Konstancin-Jeziorna

Adam Wolański