Narnia

Jaką postać ma dopełniacz od Narnia? W latach 1985-1989 IW Pax wydał w 7 tomach Opowieści z Narni – tak właśnie napisano ten dopełniacz zarówno na stronie wymieniającej części cyklu Opowieści z Narni, jak i konsekwentnie w tekście. W wydaniu Mediów Rodziny (tego samego tłumacza) z 2004 r. jest już Narnii przez dwa i. Kto popełnił błąd? Czy w przypadku, gdy „nie istnieje tradycja” (por. http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=1037) tłumacz mógł wybrać? Czy fakt wydania stanowi o dopuszczalności?
Pisownię tę reguluje zasada [25] Wielkiego słownika ortograficznego PWN. Co prawda, w tym wypadku kryterium fonetyczne nie wydaje się dobre, bo wymowa końcowego -nia jest chwiejna, a nierzadko trudna do jednoznacznego ustalenia. Skuteczne będzie natomiast odwołanie się do pochodzenia wyrazu. Narnia to bez wątpienia wyraz obcy, a wobec tego powinno być Narnii.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski