Nasze własne, swoje własne

Szanowni Państwo,
zwracam się do Państwa z pytaniem dotyczącym połączeń typu swoje własne, nasze własne, jego własny itp. Mnie one bardzo rażą, wszakże jak swój to często i własny, a gdy własny to zazwyczaj i swój. Nigdzie nie znajduję odpowiedzi na moje wątpliwości, a coraz częściej spotykam się z takimi połączeniami. Jaka jest Państwa opinia w tej sprawie?

Dziękuję i pozdrawiam!
W wyrażeniach typu swoje własne, moje własne, nasze własne na pewno jest nadmiar semantyczny – oba elementy znaczą w zasadzie to samo. Jednak konstrukcje te są stosowane na ogół po to, by wzmocnić znaczenie każdego z elementów składowych. Inaczej mówiąc – zdanie Nie wierzę, że zrobiło to moje własne dziecko jest „silniejsze” w przekazie niż Nie wierzę, że zrobiło to moje dziecko. Wyrażenia te na pewno rażą, jeśli są standardowymi zamiennikami zaimków mój, twój itd. Jeśli jednak pojawiają się wyjątkowo, w szczególnych sytuacjach, w których zależy nam na podkreśleniu faktu, iż ktoś lub coś jest nasz lub nasze, wydają się potrzebne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski