Naszywka

Jestem w trakcie opracowywania prelekcji dotyczącej historii naszywek mundurowych. Praktycznie od początku moich badań na ten temat spotykam się z trudnościami przy nazewnictwie. Mam wrażenie, że specjaliści boją się używać słowa naszywka. Może uważają je za potoczne ? Często używane są terminy: oznaczenie (według mnie mało precyzyjne), emblemat, rzadziej odznaka (raczej błędnie, które bardziej oznacza metalowy element umundurowania) oraz insygnium pewnie od angielskiego SSI.
Nie ma nic złego w słowie naszywka – utrwaliło się ono przecież w znaczeniu Pana interesującym, o czym świadczyć może obecność w języku stałych już połączeń: naszywka mundurowa, naszywka wojskowa itd.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski