Nauka i feudał

Dzień dobry
Ostatnio dręczy mnie problem dyftongów. Najpierw usłyszałam, jak znajoma mówi nałka (w znaczeniu ‘nauka’). Tu byłam (jestem?) pewna, że wymawiamy każdą samogłoskę oddzielnie, bo jest uczyć, na-uczać, na-uka. Ale potem ktoś przy mnie powiedział fełdał i zwątpiłam. W moim języku jest fe-udał, ale już nie wiem, czy te samogłoski wymawiamy rozdzielnie, czy jednak tworzą dyftong (w znaczeniu czytamy je jak jeden dźwięk eł). Pozdrawiam, Ela Mijewska
Mamy tu do czynienia z dwoma różnymi zjawiskami. Rzeczownik nauka zawiera połączenie dwóch samogłosek [a] i [u], gdyż jest to wyraz rodzimy i styk samogłosek występuje na granicy morfologicznej (jaką jest tu połączenie genetycznego przedrostka na- z rdzeniem -uk-). W wyrazach zapożyczonych, a takim jest feudał, mamy do czynienia z u niezgłoskotwórczym, wymawianym jak [ł], por. Europa, farmaceuta, hydraulik i właśnie feudał. Dodam, że wydany ponad 40 lat temu (w 1977 r.) Słownik wymowy polskiej pod red. M. Karasia i M. Madejowej podaje jako możliwą też wymowę z połączeniem samogłosek [e] i [u].
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski