Nazwa Kup

Szanowni Państwo!
Jakiś czas temu dr Grzenia przekonywał, że nazwę Kup należy odmieniać: Kupa, Kupowi, Kupem (i rzeczywiście taka odmiana się nasuwa). Zupełnie przeczy temu jednak zwyczaj językowy, zgodnie z którym mieszkańcy Kup i okolic tej nazwy nie odmieniają. Mamy także na gruncie oficjalnym Szpital w Kup, OSP w Kup, czytamy w gazecie, że mieszkańcy Kup wybrali sołtysa… Czy w związku z tym odpowiedzi nie należałoby zweryfikować? Pozdrawiam serdecznie
Kodyfikację nazw miejscowych zawiera Obwieszczenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dn. 4 sierpnia 2015 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części. Zgodnie z nim nazwa Kup odmienia się tak jak rzeczownik męski twardotematowy (Kup, Kupa, Kupowi, Kupem, (o) Kupie). W oficjalnych nazwach zatem powinny pojawić się formy wskazane przez ten dokument. Domyślam się, że blokadą w posługiwaniu się formą miejscownika (Kupie) jest dwuznaczność – nic na to jednak nie poradzimy, należałoby może rozważyć zmianę nazwy instytucji tak, aby nie zawierała tej formy, a np. przymiotnik (szpital kupski). Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że nie zawsze jest to możliwe, i to z powodów zarówno językowych (struktura nazwy), jak i pozajęzykowych (wymogi administracyjne).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski