Nazwa Kup

 
Nazwa Kup
15.10.2019
Szanowni Państwo!
Jakiś czas temu dr Grzenia przekonywał, że nazwę Kup należy odmieniać: Kupa, Kupowi, Kupem (i rzeczywiście taka odmiana się nasuwa). Zupełnie przeczy temu jednak zwyczaj językowy, zgodnie z którym mieszkańcy Kup i okolic tej nazwy nie odmieniają. Mamy także na gruncie oficjalnym Szpital w Kup, OSP w Kup, czytamy w gazecie, że mieszkańcy Kup wybrali sołtysa… Czy w związku z tym odpowiedzi nie należałoby zweryfikować? Pozdrawiam serdecznie
Kodyfikację nazw miejscowych zawiera Obwieszczenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dn. 4 sierpnia 2015 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części. Zgodnie z nim nazwa Kup odmienia się tak jak rzeczownik męski twardotematowy (Kup, Kupa, Kupowi, Kupem, (o) Kupie). W oficjalnych nazwach zatem powinny pojawić się formy wskazane przez ten dokument. Domyślam się, że blokadą w posługiwaniu się formą miejscownika (Kupie) jest dwuznaczność – nic na to jednak nie poradzimy, należałoby może rozważyć zmianę nazwy instytucji tak, aby nie zawierała tej formy, a np. przymiotnik (szpital kupski). Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że nie zawsze jest to możliwe, i to z powodów zarówno językowych (struktura nazwy), jak i pozajęzykowych (wymogi administracyjne).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!