Nazwa autora ilustracji w podpisie

Czy na końcu podpisu pod zdjęciem lub rysunkiem w nawiasie w podręczniku akademickim można pominąć skrót imienia autora, np. (Kowalski)? Czy poprawnie jest: (J. Kowalski)?
W tego typu kontekstach, o których wspomina pytanie, powinniśmy używać inicjału imienia. Oznaczenie autorstwa musi być bowiem jednoznaczne. Możemy sobie wyobrazić sytuację, że autorami zdjęć czy ilustracji w dużym podręczniku akademickim są różne osoby noszące nazwisko Kowalski. W wypadku gdy mielibyśmy do czynienia z różnymi osobami o tożsamym inicjale imienia i nazwisku, trzeba podać imię w pełnym brzmieniu, np. Jan Kowalski, Jędrzej Kowalski. Jeśli mielibyśmy z kolei do czynienia z dwoma różnymi Janami Kowalskimi, trzeba wprowadzić przy oznaczeniu jednego z nich jakiś dodatkowy symbol.
Adam Wolański