Nazwiska Kuźma, Kuźmiński

Szanowni Państwo!
Dziękuję za odpowiedź na pytanie o kuźmę. Nawiązując do niego, chciałbym zwrócić uwagę na nazwiska Kuźma, Kuźmiński itp. Skoro kuźma Szklarskiego jest przeróbką obcego słowa, to skąd się wzięły te nazwiska?

Pozdrawiam,
Marcin Nowak
Szanowny Panie,
nazwisko Kuźma (a także Kuźmiński, Kuźmiczak, Kuźmiuk itp.) powstało od męskiego imienia Kuźma będącego jedną z obocznych form imienia Kosma. W Polsce (a także w wielu innych krajach) była bardzo silna tradycja nadawania nazwisk odojcowskich – osoba o nazwisku Kuźmiak, Kuźmiuk, Kuźmiński mogła być synem jakiegoś Kuźmy. Samo imię również mogło stać się nazwiskiem – stąd Kuźma jako nazwisko.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski