Nazwiska odmieniamy!

Dzień dobry,
chciałabym uzyskać poradę językową. Niestety w pracy występuje wiele sporów, wypadałoby je rozwiać. Przygotowujemy dyplomy dla dzieci. Moje pytanie brzmi: czy nazwiska męskie w języku polskim odmieniamy? Np Dyplom dla … (Jana Misiaka, Jana Misiak? Karola Krekora czy Karola Krekory).
Moim zdaniem nazwiska dzieci powinny zostać odmienione, tak jak imiona.
Czy mogłabym prosić o pomoc?
Z wyrazami szacunku
Magdalena Matusiak
Szanowna Pani,
odpowiem krótko – nazwiska w języku polskim odmieniamy. Proszę nie wierzyć tym, którzy mówią, że nazwiska typu Misiak czy Krekora są nie odmienne, bo nie są. Oglądamy filmy Andrzeja Wajdy z udziałem Jerzego Radziwiłowicza, Roberta Więckiewicza, Bogusława Lindy, Jana Englerta, Wojciecha Pszoniaka
Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski