Nazwiska polskie noszone przez Amerykanów 

 

Nazwiska polskie noszone przez Amerykanów 

2.11.2020

Jak odmienić i zapisać nazwiska o polskim lub słowiańskim pochodzeniu, ale noszone przez Amerykanów? Np. rodzina Zajac od kilku pokoleń wymawia swoje nazwisko „zei-dżek” , czy w takim razie znam Stuarta Zajaka, Zajac'a czy Zajaca? Jeśli Amerykanin wymawia swoje nazwisko „si-zla”,  to czy pracując z nim pracuję z Cieslą, Cieślą lub z Jackiem Ciesla? Czy mówię wtedy o Ciesli, Cieśli a może nawet o Cieslim (sizlim)?

Niezależnie od tego, w jaki sposób wymawiamy początkowe lub środkowe litery danej nazwy własnej, to dla jej odmiany istotny jest sposób wymowy zakończenia. W wypadku nazwiska Zając wymawianego po angielsku jako „zeidżek” zakończenie cały czas pozostanie spółgłoskowe, co sprawia, że nazwę odmieniamy jak rzeczownik męski: Zajaca [wym. „zeidżeka”], Zajacowi [wym. „zeidżekowi”] itd.

Nazwisko Cieśla, wymawiane w Stanach Zjednoczonych jako „sizla”, także odmieniamy tak jak jego oryginalny odpowiednik: Ciesli [wym. „sizli”], Cieslę [wym. „sizlę”] itd. 

Kłopot pojawi się przy tych nazwiskach, których zakończenie w języku angielskim jest wymawiane inaczej niż w polszczyźnie, np. tych zakończonych na -ey. O nich pisaliśmy w Poradni wielokrotnie, między innymi tutaj

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!