Nazwisko Bontemps

Bardzo proszę o odmienienie przez przypadki:

Piotr Bontemps

Róża Bontemps

Róża i Piotr Bontemps (Bontempsowie?).

Generał Bontemps był Francuzem, który wstąpił do polskiego wojska. Jest, z żoną, pochowany w Polsce. W Polsce żyją następcy tego małżeństwa o ich nazwisku, którzy, jak przypuszczam, zapewnią, że są Polakami. Czy w języku polskim odmiana tego nazwiska noszonego przez Francuza odmienia się tak samo jak nazwisko Polaka?

Z góry dziękuję.

Serdecznie pozdrawiam

Szanowna Pani,

nazwisko Bontemps [bątã] kończy (w wymowie) się [a] nosowym. Zakończenie takie nie jest typowe dla polskich wyrazów odmiennych, a zatem trudno byłoby znaleźć wzorzec, według którego nazwisko miałoby być deklinowane. Dlatego należy uznać, że jest to nazwa nieodmienna.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski