Nazwisko Dmitroca

Czy nazwisko poety, które w mianowniku ma postać Dmitroca, odmienia się jak karoca (w dopełniaczu Dmitrocy), czy jak carioca (w dopełniaczu Dmitroki)?

Dmitroca to nazwisko słowiańskie (poeta, znakomity tłumacz poezji rosyjskiej, a ostatnio też prozaik Zbigniew Dmitroca pochodzi z Lubelszczyzny), wywodzące się – jak można sądzić – od imienia Dymitr (lub którejś z jego wschodniosłowiańskich postaci). Nie ma więc powodu, by wymawiać je inaczej, niż się je zapisuje: literze „c” odpowiada tu głoska [c]. A zatem odmieniamy je tak, jak np. rzeczownik karoca.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski