Nazwisko Kiliński

Szanowni Państwo,
wiem, że na stronie tytułowej Poradni jest informacja, że nie udzielają Państwo odpowiedzi na temat pochodzenia nazwisk, jednakże profesorowie Bańko i Grzenia uczynili kilka wyjątków. W związku z czym zwracam się z prośbą o wyłożenie etymologii mojego nazwiska, które nosił także bohater narodowy i pułkownik powstania kościuszkowskiego – Jan Kiliński.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Mario Jakub Kiliński
Szanowny Panie,
jak podaje Kazimierz Rymut w publikacji Nazwiska polskie. Słownik historyczno-etymologiczny (Kraków 1999, t. I, s. 400), nazwisko Kiliński wywodzi się od nazwy miejscowej Kilincze znajdującej się na Kresach Wschodnich. Jego pierwsze poświadczenie pochodzi z 1718 roku.
Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski