Nazwisko Mernek

Szanowni Państwo,
chciałabym się dowiedzieć, czy nazwisko Mernek jest odmienne. Zgodnie z zasadą mówiącą o tym, iż nazwiska w języku polskim odmieniamy, poprawiłam uczniowi pracę, gdy ten zapisał swoje nazwisko w D. tak samo jak w M. (Mernek). Według mnie, jedyna poprawna forma D. tego wyrazu, to Merneka. Czy mam rację? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Z wyrazami szacunku
Elżbieta Kobylarczyk
Szanowna Pani,
niewątpliwie ma Pani rację, że nazwisko Mernek należy odmieniać i mało istotne jest to, że jego nosiciel nie życzy sobie deklinacji (jak mawia prof. Andrzej Markowski – człowiek jest właścicielem swojego nazwiska tylko w mianowniku, a pozostałymi formami rządzi gramatyka). Jeśli chodzi o formy tego nazwiska, to moim zdaniem mamy tu do czynienia z „e” ruchomym, co powoduje, że formy przypadków zależnych brzmią: Mernka, Mernkowi, Mernkiem, (o) Mernku. Zdarzają się jednak nazwiska, w których z różnych powodów (np. dlatego, że wywodzi się ono z gwary, w której nie ma „e” ruchomego) ta samogłoska jest zachowana.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski