Nazwisko Mernek

 
Nazwisko Mernek
15.10.2019
Szanowni Państwo,
chciałabym się dowiedzieć, czy nazwisko Mernek jest odmienne. Zgodnie z zasadą mówiącą o tym, iż nazwiska w języku polskim odmieniamy, poprawiłam uczniowi pracę, gdy ten zapisał swoje nazwisko w D. tak samo jak w M. (Mernek). Według mnie, jedyna poprawna forma D. tego wyrazu, to Merneka. Czy mam rację? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Z wyrazami szacunku
Elżbieta Kobylarczyk
Szanowna Pani,
niewątpliwie ma Pani rację, że nazwisko Mernek należy odmieniać i mało istotne jest to, że jego nosiciel nie życzy sobie deklinacji (jak mawia prof. Andrzej Markowski – człowiek jest właścicielem swojego nazwiska tylko w mianowniku, a pozostałymi formami rządzi gramatyka). Jeśli chodzi o formy tego nazwiska, to moim zdaniem mamy tu do czynienia z „e” ruchomym, co powoduje, że formy przypadków zależnych brzmią: Mernka, Mernkowi, Mernkiem, (o) Mernku. Zdarzają się jednak nazwiska, w których z różnych powodów (np. dlatego, że wywodzi się ono z gwary, w której nie ma „e” ruchomego) ta samogłoska jest zachowana.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!