Nazwisko Mól

Dzień dobry.

Mamy w Toruniu VIP-a mężczyznę o nazwisku Mól. To nazwisko będzie więc często odmieniane w obiegu publicznym. Ludzie już się kłócą o jego odmianę. Czy więc nazwisko męskie Mól przyjmuje odmianę: Molowi, Molem, o Molu, czy raczej: Mólowi, Mólem, o Mólu. A może obie formy odmiany są dopuszczalne?

Z szacunkiem

Andrzej Dembowski

Szanowny Panie,

nazwiska jednosylabowe nie mają wymian głoskowych, a zatem najwłaściwszymi formami byłyby: Móla, Mólowi, Mólem, (o) Mólu

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski