Nazwisko Niestrój

Szanowni Państwo!

Kolega nazywa się Niestrój i upiera się, że w dopełniaczu to jest Niestroja. Jeśli ma rację, to dlaczego, skoro jest zbój – zbója, a nie zboja, samobój – samobója itd. Bo niby strój – stroju? A może nie chodzi o ubiór, ale żeby się nie struć?

Z poważaniem

Deckard Cain

Szanowny Panie,

owszem, mówimy samobój – samobója, ale już bój– boju, pokój – pokoju, napój– napoju itd. W nazwisku Niestrój także dojdzie do wymiany ó:o (Niestrój – Niestroja), gdyż w nazwiskach (z wyjątkiem jednosylabowych) dochodzi do oboczności tematycznych.

Z poważaniem

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski