Nazwisko Papadopoulos

Jak poprawnie odmienić greckie nazwisko Papadopoulos? Wiem, że w zależności od płci, dla mężczyzn, w mianowniku, będzie to Papadopoulos, a dla kobiet Papadopoulou. Niestety tutaj zaczyna się problem. Jak odmienić to nazwisko w języku polskim w pozostałych przypadkach?

W języku polskim męskie nazwiska spółgłoskowe odmieniają się tak jak odpowiednie rzeczowniki, a spośród nazwisk żeńskich – tylko te, które kończą się na -a. A zatem męskie nazwisko Papadopoulos przybierze takie formy jak np. rzeczownik kos (Papadopoulosa, Papadopoulosowi, Papadopoulosem itd.), a żeńskie nazwisko Papadopoulou pozostanie w polszczyźnie nieodmienne.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski