Nazwisko Kobiec

Jak prawidłowo powinno odmieniać się nazwisko Kobiec? Zapraszamy Państwa Kobców czy Kobieców? Zapraszam Pana Kobca czy Kobieca, czy lepiej pozostać przy formie podstawowej Kobiec?

Z wyrazami szacunku
Ewa
Nazwisko męskie Kobiec na pewno się odmienia. Gdyby chciała je Pani pozostawić w formie podstawowej, to przyczyniłaby się Pani do zaniku fleksji polskich nazwisk, a tego chyba nikt nie chce mieć na sumieniu…
Pozostaje więc kwestia „e” ruchomego – Nie ma pana Kobca czy Nie ma pana Kobieca?, Idę z panem Kobcem czy Idę z panem Kobiecem?, Zaprosiłam państwa Kobców czy Zaprosiłam państwa Kobieców? W wypadku nazwisk zakończonych na -eń, -ec należy się zdać na tradycję rodzinną, czyli na to, jak dane nazwisko jest odmieniane przez samych zainteresowanych.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski