Nazwisko męskie dwuczłonowe

Jak odmienić nazwisko dziecka Karol Murawski-Majszyk?
Na dyplomie napisałam Nagroda dla Karola Murawskiego-Majszyka. Koleżanka zwróciła mi uwagę, że rodzice podali odmianę dla Karola Murawskiego-Majszyk.
Dziękuję za pomoc.

Jolanta Jackiewicz-Szuba
W polszczyźnie istnieją zasady ogólne, nie zaś indywidualne dla każdej rodziny. W męskich nazwiskach dwuczłonowych drugi element musi być odmieniony (a pierwszy – nie zawsze musi, lecz zawsze może), więc forma dla Karola Murawskiego-Majszyka jest jak najbardziej poprawna. Rodzice akurat w tej kwestii nie mają głosu decydującego.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski