Nazwy dokumentów

Dzień dobry. Mam jedno pytanie, które od dawna mnie nurtowało. Czym różni się legitymacja (szkolna, służbowa) od np. karty (rowerowa), dowodu (osobistego) lub od prawa (jazdy).
Rozumiem, że pyta Pan o nazwy: legitymacja, dowód, karta. Otóż mają one podobny zakres odniesienia, a ich użycie uwarunkowane jest wyłącznie zwyczajem oraz, po części, wyglądem dokumentu. To, że mówimy legitymacja studencka, legitymacja emeryta, legitymacja szkolna, ale karta rowerowa (a nie np. karta studencka, legitymacja rowerzysty) wynika stąd, że tak się przyjęło mówić. Kartami na ogół nazywamy te dokumenty, które z wyglądu przypominają kartę płatniczą (karta miejska), choć nie jest to regułą – dawne karty rowerowe miały postać książeczki, a niektóre dokumenty o wyglądzie karty kredytowej nazywamy legitymacjami.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski