Nazwy React, Angular, Mobix, Redux, jQuery

Dzień dobry,
piszę do Państwa, ponieważ od dłuższego czasu zastanawiam się nad poprawną formą odmiany nazw tzw. bibliotek programistycznych. Za przykład podam takie nazwy jak: React, Angular, Mobix, Redux, jQuery. Myślę, że temat jest ważny, ponieważ mamy w Polsce bardzo wielu blogerów, którzy opisując swoje przygody z wymienionymi narzędziami, popełniają takie kwiatki jak Reactcie, co już na zdrowy rozsądek wydaje się błędne.

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam
Bartosz
Nazwy programów czy bibliotek programistycznych powinny być odmieniane zawsze zgodnie z regułami polskiej fleksji i zapisywane w jeden poprawny sposób. React [wym. reakt] jest słowem, którego temat kończy się podwójną spółgłoską [kt] oddaną w piśmie przez litery c i t. Pierwsza we wszystkich formach przypadków zależnych pozostaje twarda (nie ulega alternacji, nie przechodzi w miękkie [k’]). Druga, wygłosowa, w miejscowniku zmienia się w [ć] zapisywane jako ci. A zatem cała odmiana (wraz z zapisem) wygląda tak: D. Reacta, C. Reactowi, B. Reacta, N. Reactem, Ms. Reaccie [wym. reakće]. Wyłącznie taka postać graficzna VI przypadka jest poprawna (Jeszcze nie tak dawno wszyscy siedzieli na Reaccie” – przykład znaleziony w sieci). Z nazwą Angular kłopotu nie ma (D. Angulara, C. Angularowi, B. Angulara, N. Angularem, Ms. Angularze). Formy fleksyjne nazw Mobix i Redux mogą przybierać oboczność pisowniową: D. Mobixa, Reduxa, C. Mobixowi, Reduxowi, B. Mobixa, Reduxa, N. Mobixem, Reduxem, Ms. Mobixie, Reduxie // D. Mobiksa, Reduksa, C. Mobiksowi, Reduksowi, B. Mobiksa, Reduksa, N. Mobiksem, Reduksem, Ms. Mobiksie, Reduksie. W wypadku nazwy jQuery [wym. dżej ku̯eri] lepiej pozostać przy jej nieodmienianiu (biblioteka jQuery, z biblioteki jQuery, w bibliotece jQuery).
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
    PS Bardzo przepraszam za błąd, który wkradł się do mojej odpowiedzi na temat odmiany nazwy React. W miejscowniku końcowe -ct [kt] przechodzi w [-kcie], co znajduje odbicie w pisowni. Pisze się więc o Reakcie, na Reakcie.

    Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie