Nazwy mazurskich wsi

Dzień dobry,

mam wątpliwość dotyczącą formy dopełniacza nazw wsi mazurskich, w mianowniku: Romany, Lemany, Szymany. Miejscowi mówią, że jadą do Romanów, Lemanów, Szymanów, a turyści, że do Roman, Leman, Szyman. Jak jest poprawnie?

Z góry dziękuję za odpowiedź,

Ewelina

Szanowna Pani,

kodyfikację nazw miejscowych zawiera Obwieszczenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dn. 4 sierpnia 2015 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części. Znajdujemy tam następujące formy: Romany(te na Mazurach, a także leżące w innych częściach Polski) – Roman, LemanyLeman, SzymanySzyman.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski