Nazwy mieszkańców

Dzień dobry!
Jak nazywają się mieszkańcy następujących miejscowości (w powiecie pilskim): Miasteczko Krajeńskie, Glesno, Gleszczonek, Gromadno, Falmierowo, Pobórka Wielka, Tomaszewo, Grabionna, Polanowo? Z poważaniem
Danuta M.
Najczęstszym sposobem tworzenia nazw mieszkańców jest dodanie do tematu nazwy podstawowej przyrostków -anin, -anka (i zmiękczenie poprzedzającej spółgłoski). Tak więc mieszkaniec Glesna to gleśnianin (a mieszkanka to gleśnianka), a Gromadna to gromadnianin (forma żeńska – gromadnianka). Nazwa Miasteczko Krajeńskie (podobnie jak Miasteczko Śląskie) nie ma skodyfikowanej nazwy mieszkańca, a gdybyśmy chcieli ją utworzyć, to zapewne brzmiałaby ona miasteczczanin. Podobnie jest z pozostałymi wymienionymi nazwami miejscowymi – gdybyśmy chcieli stworzyć od nich nazwy mieszkańców, to brzmiałyby one: gleszczonczanin (gleszczonczanka), falmierowianin (falmierowianka), pobórczanin (pobórczanka), tomaszewianin (tomaszewianka), grabionianin (grabionianka).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski