Nazwy nowych przedrostków układu SI

W listopadzie 2022 przyjęto nowe przedrostki układu SI. W oryginale ich nazwy brzmią ronna-, ronto-, quetta-, quecto- (https://www.gum.gov.pl/pl/aktualnosci/5412,Rozszerzenie-listy-przedrostkow-jednostek-miar-SI.html).

Czy zalecana polska pisownia byłaby odmienna od tej oryginalnej? Naturalne wydaje mi się, by ostatnie dwa pisać jako kwetta- i kwekto- (niewystępujące w polszczyźnie Q na KW i C zamienione na K – przez analogię do pary jotta/jokto, które po angielsku są zapisywane yotta/yocto).

Obecnie trudno jednoznacznie mówić o zalecanej pisowni. Oficjalne jednostki miar, w tym nazwy i oznaczenia przedrostków, są zwykle przedmiotem normalizacji na poziomie krajowym i są kodyfikowane w odpowiednich aktach normatywnych. Ostatnio jednostki, ich nazwy, przedrostki itd. zostały skodyfikowane w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2020 r. w sprawie legalnych jednostek miar (D.U. RP z 2020 r., poz. 1024). Trzeba zatem poczekać na nową, oficjalną kodyfikację.

Spolszczenie przedrostków do postaci kwetta- oraz kwekto- jest poprawne i zapewne posługiwanie się nimi w tekstach niespecjalistycznych, w tym popularyzujących naukę, nie może być uznane za błąd. W tekstach naukowych i specjalistycznych oraz w oficjalnych dokumentach na pewno warto – do czasu nowej kodyfikacji – posługiwać się oryginalnymi nazwami i symbolami, por. quetta- (symbol: Q), np. 1 quettagram lub 1 Qg; quecto- (symbol: q), np. 1 quectogram lub 1 qg.

Adam Wolański