Nazwy osób, do których się zwracamy w listach

Dzień dobry,

nurtuje mnie kwestia pisowni zaimków osobowych i dzierżawczych. Czy zawsze należy pisać je wielką literą, gdy zwracamy się do adresata listu/e-maila? Wydaje mi się, że gdy zwracamy się na przykład do osoby, która wyrządziła nam krzywdę, to nie jesteśmy zobowiązani do zachowania formy grzecznościowej. Napisałabym zatem „Życzę ci, kanalio, by spotkała cię podobna przykrość”, ale nie jestem pewna swojej racji.

Serdecznie pozdrawiam!

Norma odnosząca się do zapisu nazw osób, do których się zwracamy w korespondencji, ma charakter fakultatywny. Przepisy ortograficzne pozostawiają w tym wypadku dużą swobodę piszącemu. Wielka litera wskazuje, że adresata naszego listu czy maila darzymy uczuciem szacunku, miłości, przyjaźni itp. Kiedy decydujemy się stosować tego rodzaju pisownię, powinna ona konsekwentnie obejmować nie tylko nazwy w formie rzeczowników, lecz także przymiotniki i zaimki, które się odnoszą do tych nazw osób.

Jeśli opisanych powyżej uczuć nie żywimy wobec odbiorcy naszej korespondencji, trudno abyśmy musieli używać wielkich liter. Zapis typu: Życzę Ci, Kanalio, by spotkała Cię podobna przykrość wyglądałby dość dziwnie i mógłby powodować u odbiorcy dysonans poznawczy.

Adam Wolański