Nazwy schronisk

Dzień dobry!

Bardzo proszę o poradę w kwestii nazw schronisk:

- schronisko „Na Śnieżniku” (ewentualnie bez cudzysłowu), schronisko „Pod Łabskim Szczytem”, ale schronisko na Hali Miziowej – taka pisownia na wszystkich mapach i w przewodnikach

- Schronisko PTTK im. Władysława Orkana na Turbaczu, ale schronisko na Turbaczu?, a schronisko PTTK na Turbaczu?

- Schronisko „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta

- schronisko PTTK „Klimczok” (ale to pełna nazwa, więc może Schronisko? jak Szkoła Podstawowa w Zawoi?) a jeśli schronisko PTTK na Klimczoku, to jak? Tu mamy lokalizację, nie nazwę…

Wyrazy wchodzące w skład nazwy własnej określającej schronisko piszemy wielką literą, natomiast sam wyraz schronisko, który jest tylko nazwą gatunkową (rodzajową), zapisujemy od małej litery. Do wyróżnienia członu identyfikującego możemy fakultatywnie użyć cudzysłowu, por. np. schronisko Murowaniec albo schronisko „Murowaniec”. Przywołane w pytaniu nazwy schronisk otrzymają następujące formy:

  • schronisko Na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta albo schronisko „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta,
  • schronisko PTTK Klimczok albo schronisko PTTK „Klimczok”,
  • schronisko PTTK im. Władysława Orkana na Turbaczu.

Określenia typu: schronisko PTTK na Klimczoku, schronisko na Turbaczu czy schronisko PTTK na Turbaczu są wyrażeniami pospolitymi.

Adam Wolański