Nazwy ulic

 
Nazwy ulic
1.10.2019
Szanowni Państwo,
w toku dyskusji ze znajomymi doszło między nami do sporu o poprawną odmianę nazw dwóch łódzkich ulic. Chodzi o ul. Tamka i ul. Nawrot. Jeden z nas powoływał się na pochodzenie owych ulic (mała tama i ulica, którą nawracano), drugi zwracał uwagę na zwyczajową odmianę, która miała wejść do mowy jako element gwary łódzkiej. Pytanie zatem, czy poprawną odmianą jest:
1) jestem na Tamce, jestem na Nawrocie
czy też
2) Jestem na Tamka, jestem na Nawrot?

Z góry dziękuję za pomoc.
W polskich miastach jest wiele ulic, których nazwy są rzeczownikiem w mianowniku – Tamka (w Warszawie i Łodzi), Nawrot (w Łodzi), Zawrat (w Warszawie), Dowcip (w Warszawie), Przeskok (w Warszawie), Stawki (w Warszawie), święty Marcin (w Poznaniu). W zasadzie powinno się je odmieniać, co zresztą nie ma charakteru gwarowego. Uzus jednak jest różny – gdy przy ul. Przeskok był modernistyczny (zburzony, niestety, w ostatnich latach) pawilon meblowy, mówiło się (i pisało w gazetach) meble na Przeskok, pawilon przy Przeskok itd. Jednak Tamka, Solec czy Stawki są odmieniane i raczej niewiele osób ma z tym kłopoty. Inaczej mówiąc – regułą jest odmienianie nazw mianownikowych, a ze zwyczaju może jedynie wynikać brak odmiany.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!