Nazwy współtwórców w bibliografii

Szanowni Państwo,

zwracam się z pytaniem, czy w publikacji naukowej i popularnonaukowej można pominąć redaktora tomu lub osobę, która dokonała wyboru poezji?

Jan Paweł II, Adhortacja Familiaris consortio, w: tegoż, Adhortacje apostolskie Ojca Świętego Jana Pawła II, red. M. Romanek, t. 1, wyd. Znak, Kraków 2006, s. 91-216.

Twardowski J., Budzić nadzieję. Abecadło dziewięćdziesięciolatka, wybór i oprac. A. Iwanowska, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2020, s. 3.

Dziękuję

E.S.

Nazwy współtwórców dzieła wymienia się wówczas, gdy ich wkład pracy ma charakter twórczy. Zazwyczaj podaje się nazwisko redaktora tomu oraz osoby dokonującej wyboru utworów. Co więcej, w drugim z przytoczonych w pytaniu zapisów widzimy, że przywołana osoba jest nie tylko autorem wyboru utworów, lecz także dokonała ich opracowania.

Nieuwzględnianie tego rodzaju współtwórców książek w zapisach bibliograficznych musiałoby być podyktowane jakimiś szczególnymi względami.

Adam Wolański