Neville, Neuville

Jak prawidłowo wymawia się nazwisko niemieckiego piłkarza, które pisze się Neuville, oraz angielskiego – pisane Neville? Komentatorzy wymawiają je jednakowo jako [newil], czasem z akcentem na pierwszą, a czasem na drugą sylabę. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że pierwszy z nich urodził się w wielojęzycznej Szwajcarii.
Nazwisko angielskie należałoby wymawiać [newil], akcentując przy tym pierwszą sylabę, podobnie jak to robią Anglicy. Nazwisko piłkarza niemieckiego ma wyraźniejsze cechy francuskie, więc wskazane by było akcent kłaść na sylabę ostatnią, a pierwszą samogłoskę wymawiać jako pośrednią między [e] a [o]. Ale i tu spolszczona wyraźnie wymowa [newil] nie powinna być uważana za błąd.
Uwagi te dotyczą mianownika, w pozostałych przypadkach gramatycznych, tzn. Neville’a, Neuville’a [newila], akcentujemy drugą sylabę od końca.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski