Niby jak?

Piszemy niby z dywizem, kiedy chodzi nam o synonim przysłówka pozornie, rzekomo. Na przykład niby-Polak, niby-egzotyczny. Osobno zaś, kiedy chodzi o funkcję porównawczą, czyli pewnie coś jak niczym. A jednak w Ogólnopolskim Dyktandzie znalazłem wyrażenie niby przypadkiem pisane bez łącznika w zdaniu: „Chrząknął niby przypadkiem tuż-tuż przy mej twarzy”. Czy nie ma tu błędu? Dla mnie owo niby brzmi bardziej jak pozornie/rzekomo niż niczym.
Pisownia słowa niby podlega więcej niż jednej regule. Proszę sprawdzić odsyłacze do reguł przy hasłach zaczynających się od niby w WSO PWN. Nie zaszkodzi też przeczytać uważnie hasło niby w jakimś dobrym słowniku ogólnym.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski