Nick pisany od małej litery

Użytkownicy nicków w Internecie często zapisują je od małych liter. Jak to pogodzić z tym, że nick jest nazwą własną? Czy należy zwracać się do takich osób z użyciem małej litery, czy ogólne zasady są ważniejsze? Dylemat przypomina mi porady nt. nazwy Happysad. Wprawdzie jej autorzy mogli ją tak zarejestrować, mogą więc używać takiej pisowni, ale inni użytkownicy polszczyzny powinni pisać wielką literą. Jaki stąd morał dla nicków? Może mała litera wobec adresata, a wielka, kiedy piszemy o nim?
Internet jest przestrzenią bardzo demokratyczną, a demokracja ta dotyczy również (często: niestety) zachowań językowych. Jeśli ktoś stworzył sobie nick zapisywany od małej litery, to nic na to nie poradzimy – zapewne musimy się posługiwać tą formą. Jeśli czujemy z tego powodu wielki dyskomfort, to również w myśl demokratyzacji zachowań językowych zapisujmy ją tak, jak podpowiada nam rozum i serce, czyli od wielkiej litery. Nie mamy jednak pewności, że właściciel nicka będzie tym zachwycony.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski